Spoznajte odlične penine, vse boljše roséje in izven serijska sladka vina.
Najmanjša slovenska vinorodna dežela Posavje, ki je dobila ime po reki Savi, se deli na tri vinorodne okoliše: Dolenjsko, Bizeljsko – Sremič in Belo krajino.
Bizeljsko - Sremič
Vinorodni okoliš Bizeljsko – Sremič je dobilo ime po dveh pomembnih vaseh, ki ležita na jugovzhodu Slovenije. Glavnino pridelave predstavljata Beli in Rdeči Bizeljčan. Gre za pitni, lahkotni in osvežujoči zvrsti. V zadnjem času je vedno več poudarka na sortni modri frankinji, ki kaže zelo dobre rezultate. Poskusite lahko tudi odlične penine , ki imajo na Bizeljskem dolgo tradicijo. Poleg chardonnay in modrega pinota, boste v peneči obliki našli tudi lokalno posebnost – belo sorto rumenega plavca.
Dolenjska
Vinorodni okoliš Dolenjska je najhladnejši okoliš v Sloveniji. Dolenjska je najbolj znana po cvičku, lahkotnem rdečkastem vinu z nizko alkoholno stopnjo in značilno cvetico po rdečem jagodičevju. Poleg cvička se vedno več naprednih vinarjev odloča za pridelavo sortnih vin, predvsem iz modre frankinje in sauvignona. V zadnjem času Dolenjska doživlja preporod z roséji, odličnimi penečimi vini, narejenimi po klasični metodi iz avtohtone žametovke , chardonnayja in modrega pinota.
Bela Krajina
V Beli krajini pridelujejo različne sloge vin. Tradicionalno se je največ proizvedlo lahkotne in pitne zvrsti Belokranjec (belo) in Metliška črnina (rdeče). V zadnjem času pa je več poudarka na sortnih vinih, kjer med belimi sortami po kvaliteti izstopa rumeni muškat. Med rdečimi sortami postaja vse bolj pomembna modra frankinja . Posebnost okoliša so predikatna vina, pri katerih s pomočjo žlahtne gnilobe pridelajo sladka vina, ki po kakovosti sežejo v sam svetovni vrh in imajo več desetletni potencial staranja. V Beli krajini so leta 1986 pod taktirko dr. Julija Nemaniča, takratnega enologa v Kmetijski Zadrugi Metlika, pridelali prvo ledeno vino v Sloveniji.